اخبار > كشف الغمة في معرفة الائمة علیهم السلام 

کد خبر:٣٩٤٣٣٠بازدید:591تاریخ درج:پنج شنبه ١٣ مهر ١٣٩٦

 كشف الغمة في معرفة الائمة علیهم السلام

منابع حدیثی

اين كتاب، به زبان عربى و در باره زندگى‏نامه و فضايل پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله و اهل بيت آن حضرت علیهم السلام است. مؤلف، انگيزه خود را از نگارش اين كتاب، تمسك به ائمه معصومين علیهم السلام و اظهار ارادت به آن خاندان بزرگوار دانسته است.

 

كشف الغمة في معرفة الائمة علیهم السلام

 

« كشف الغمة في معرفة الائمة علیهم السلام»، اثر على بن عيسى إربلى( متولد 692 ق)، است.

اين كتاب، به زبان عربى و در باره زندگى‏نامه و فضايل پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله و اهل بيت آن حضرت علیهم السلام است.

مؤلف، انگيزه خود را از نگارش اين كتاب، تمسك به ائمه معصومين علیهم السلام و اظهار ارادت به آن خاندان بزرگوار دانسته است.

ساختار

كتاب، در دو جزء تنظيم شده و فاقد باب‏بندى و فصل‏بندى است، منتها تمام مطالب آن، پس از مقدمه مؤلف، در ذيل شانزده عنوان كلى مختلف مطرح شده است.

گزارش محتوا

مصنف، ابتدا، به شرح احوال پيامبر صلی الله علیه و آله و زندگى‏نامه آن حضرت پرداخته، پس از آن، پاره‏اى از فضايل بنى هاشم را بيان مى‏كند، سپس به شرح احوال حضرت امير علیه السلام و به دنبال آن به شرح احوال حضرت فاطمه علیها سلام الله و در پى آن به شرح احوال حضرت خديجهعلیها سلام الله مى‏پردازد، آن‏گاه بقيه معصومين را به ترتيب ذكر مى‏نمايد.

وى، در باره پيامبر و هر يك از ائمه، ابتدا نام و ولادت آنها را ذكر كرده، بعد، زندگى‏نامه آنان را به تفصيل نقل مى‏كند، پس از آن، فضايل و معجزات و افتخارات آنان را بيان كرده و ذريه و اولاد و نسب آنها را مى‏آورد.

وصيت‏نامه‏ها و جريان شهادت و وفات آن بزرگواران نيز قسمتى از عناوين كتاب را تشكيل داده است.

مؤلف، در جاى جاى كتاب خود استدلال‏هاى فراوان، بر حق بودن شيعه و باطل بودن فرقه‏هاى مختلف ذكر نموده و كتاب، از اين حيث، داراى متنى استدلالى و قوى است.

ويژگى‏هاى كتاب

1. كتاب كشف الغمة، توسط عالمى گران‏قدر، همچون على بن عيسى اربلى تأليف شده كه به اجماع همه علماى شيعه، عالمى متبحر، فقيهى نام‏دار و محققى متتبع بوده است.

2. با توجه به اينكه در جهان، شخصيت‏هايى بزرگ‏تر و والاتر از معصومين علیهم السلام وجود ندارد و اين كتاب، پيرامون فضايل آنهاست، از حيث محتوا در عالى‏ترين رتبه قرار دارد.

3. منبع مطالب اين كتاب، روايات معصومين علیهم السلام است كه هيچ احتمال خطا در آنها راه ندارد؛ تنها مسئله، راويان احاديث هستند كه مصنف تمام سعى خود را مبذول داشته تا از اين جهت هم روايات معتبر را نقل نمايد.

وضعيت كتاب‏

كتاب كشف الغمة، بسيار مورد توجه قرار گرفته و از اين جهت داراى ترجمه‏هاى متعددى است از جمله:

1. ترجمه‏اى به نام« محراب القلوب»، نوشته على بن فيض إربلى.

2. ترجمه‏اى از حسن بن حسين بيهقى.

3. ترجمه‏اى به نام« مناقب»، نوشته على بن حسن زوارى، صاحب تفسير« ترجمة الخواص».

هم‏چنين كفعمى، صاحب مصباح نيز، بر اين كتاب تعليقاتى دارد.

بر اين كتاب، جناب آقاى سيد هاشم رسولى محلاتى تعليقه زده و آن را تصحيح نموده است.

هم‏چنين مقدمه‏اى پيرامون شخصيت و زندگى‏نامه مؤلف و وضعيت كتاب، توسط آية الله جعفر سبحانى، در ابتداى كتاب آمده كه شامل مطالب مفيدى است.[1]

 

 [1]. هلالى، سليم بن قيس، كتاب سليم بن قيس الهلالي، 2جلد، الهادى - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1405ق.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج